Ako na to

Návod na pokladanie – všeobecné informácie

Pokladanie kobercových dlaždíc (štvorcov)  je veľmi jednoduché,  zvládne to každý zručný domáci majster. Ak vám to čas nedovoľuje alebo potrebujete položiť väčšie plochy, radi vám pokládku sprostredkujeme.

Každý kobercový štvorec má na spodnej strane šípku ukazujúcu smer vlákna. Medzi základné spôsoby ukladania patrí šachovnica, mono a murivo. Položte niekoľko kusov na podlahu bez lepenia a vyberte si spôsob ktorý sa Vám najviac páči.

Spoje pri niektorých typoch dlaždíc, hlavné ak ide o svetlé jednofarebné uzlíkové vlákna vyniknú lepšie v šachovnici ako v monolitckom prevedení.

kobercové štvorce - šachovnica Po schválení dizajnu a spôsobu ukladania dlaždíc vyberieme vhodnú metódu pokládky – lepenia (podľa rozhlohy a druhu podkladu, metódy A, B, C, D).

Na inštaláciu kobercových dlaždíc všetkými metódami je potrebný rovný, suchý podklad zbavený nečistôt.  Kobercové dlaždice pred pokládkou aklimatizujeme v miestnosti s minimálnou teplotou 16° C.

Metódy pokládky:

A – Návod na pokladanie  –  Spájacie lepky TacTiles                      lepky TacTiles

Lepky TacTiles predstavujú najmodernejší sôsob inštalácie kobercových dlaždíc. Sú to transparetné štvorčeky rozmeru 7,5 x 7,5 cm lepiace len z jednej strany, spájajú kobercové dlaždice jednu ku druhej ale nie ku podlahe. Ich použitím sa vytvorí z kobercových dlaždíc jeden celok ktorý bude „plávať“.

Je to ideálne riešenie ak je potrebné zachovať pôvodnú podlahu neporušenú, napr. drevené parkety alebo úpravy v podnájme.

Montáž je veľmi jednoduchá a rýchla. Pri spájaní kobercových dlaždíc 50 x 50 cm je potrebných 5ks lepiek na meter štvorcový.

Napriek tomu, že sa dlaždice nefixujú ku podlahe, ich pomerne vysoká hmotnosť nedovolí voľnému pohybu po podklade už od rozmeru cca 4 m2.

Vďaka našim video návodom inštaláciu touto medódou zvládne každý domáci majster. Pozrite si pozorne návod na montáž a ak by ste potrebovali viacej informácii neváhajte nás kontaktovať.

Lepky pochádzajú od výrobcu INTERFACE ako samotné dlaždice čo zaručuje ich 100 %  kompatibilitu.  Lepky TacTiles nájdete v našom eshope.

B – Návod na pokladanie  –  Obojstranná lepiaca páska

montaz instalacia kobercovych stvorcov dlazdic, obojstrann lepiaca paska

Obojstranná lepiaca páska sa pre jednoduchosť použitia odporúča na hladké nesavé povrchy ako napr. PVC, lineleum a taktiež poslúži aj na starých parketách.

Svoje miesto si nájde aj v prípade keď je potrebné zabrániť pohybu menších plôch kobercových dlaždíc po podklade.

Týmto spôsobom sa vytvorí z dlaždíc jeden celok ktorý je zároveň fixovaný ku podlahe.

Obojstrannú lepiacu pásku odporúčame použiť aj pri montáži dlaždíc v päťkovej sústave. Sú to dlaždice vo formáte 50 x 20 cm a pod. a použitie obojstrannej pásky je efektívnejšie v porovnaní s lepkami TacTiles.

Viac informácii o päťkovej sústave nájdete v našom blogu – Inšpirujte sa.

C – Návod na pokladanie  –  Fixačné lepidlo

Inštalácia fixačným lepidlom je tradičná metóda pokladania kobercových dlaždíc ktorá má stále svoje miesto hlavne pri vačších plochách  (100 a viac m2), pri novostavbách a renováciach kedy sa koberocové dlaždice aplikujú priamo na poter alebo nivelizačnú vrstvu.

Priemyselná bitumenová podložka kobercových dlaždíc umožňuje pokládku priamo na betónovú vrstvu bez nutnosti použitia medzivrstiev. Podklad je potrebné penetrovať.

 

D – Návod na pokladanie  –  Voľná pokládka

Voľná pokládka bez nutnosti fixácie sa používa pri ukladaní jednotlivých dlaždíc do priestoru napr. pod kvetináč.

 

Možné spôsoby pokládky

Štvorcová sieť

Koberec na mieru, to sú kobercové štvorce - návod na pokladanie

Murivo

Koberec na mieru, to sú kobercové štvorce - originálny dizajn - Návod na pokladanie

Stromček

Koberec na mieru, to sú kobercové štvorce - originálny dizajn

Tehličky

Koberec na mieru, to sú kobercové štvorce -spôsob kladania - tehličky

Trojuholníky

Koberec na mieru, to sú kobercové štvorce - originálny dizajn - trojuholníky

Päťková sústava – 1 príklad (milión možností)

Koberec na mieru, to sú kobercové štvorce - originálny dizajn - päťková sústava

Prihlásenie

Registrácia

Základné informácie